Background

Üye Haberleri

MCS GROUP

Odamız üyesi Mcs Group firmasının Endüstriyel Otomasyon ve Dijital Dönüşüm hususundaki çalışmalarını aşağıda yer alan link üzerinden görüntüleyebilirsiniz:

mcs

A renowned Italian company that produces clothing and leather accessories for women has commissioned our Investor Visa Italy service (https://www.investorvisa.it/  ) to look  for a turkish  company interested in a partnership by purchasing shares, and becoming a partner. 

The company is located in Puglia, within the ZES (special economic zone) which guarantees special tax benefits. The main advantage for a turkish company consists in the possibility of making clothing and / or laether accessories that are finished together with the company's made in Italy brand.

We have briefly indicated the elements on the basis of which the value of the company is determined:

-Reputation and value of the established brand positioned only in PREMIUM customers and now known in the best International Showrooms

- the company is present in various Showrooms in Italy and abroad and an increase is planned starting from participation in various trade fairs

- No tax liability

- Only 5 employees as most of the production is outsourced to a group of medium/small craft enterprises (from six to ten, all based in Italy)

- Know-how in the fashion industry as a result of over 30 years of business

- Activation of a new branch of the company in the world of "PET ANIMALS" sector in great ferment all over the world and growing in double figures every year

-  Owned factory , free of constraints and mortgages (2400 sqm)

The value of the company is estimated at about 5 million euros. 100% of the shares belong to the founder of the company who is willing to sell about 20/25 % to an investing partner.  Production and turnover data will be provided after a non-binding expression of interest.

This investment may also allow the legal representative of a turkish company to obtain a visa and residence permit for investors whose characteristics and prerogatives are described on www.investorvisa.it. Request for information to: direttore@investorvisa.it

Odamız üyesi RSM, küresel olarak büyümeye odaklanan kuruluşlar için denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri veren dünyanın en iyi altı kuruluşundan biridir.

Firma hakkında detaylı bilgiye aşağıda yer alan link üzerinden erişebilirsiniz:

RSM

Develhope, Junior Yazılım Geliştiricileri ve Veri Analistleri yetiştiren online bir okuldur. Bir yıldır Türkiye'de de faaliyet gösteren Develhope, yoğun bootcamp programlarıyla 100'den fazla gencimizi yetiştirmiştir. Şirketler, öğrenciler sadece iş buldukları takdirde kurs ücretlerini ödedikleri için mezunlarımıza ücretsiz bir şekilde ulaşabilirler. Develhope, gerçekten de bir Yetenek Platformu oluşturdu. Bu platformda, İK ve IT işe alım uzmanları, profilleri ve CV'leri filtreleyebilir, görüntüleyebilir ve tamamen ücretsiz bir şekilde mezunlarımızı mülakata davet edebilirler. Daha fazla bilgi ve Develhope İşe Yerleştirme Ekibi'nden destek almak için lütfen bizimle iletişime geçin: chiara.giordano@develhope.co

 

BROŞÜR

Odamız üyesi Unionsped S.r.l. firması üyelerimize özel bir indirim fırsatı sunmaktadır. Firmanın bilgilerine aşağıda yer alan broşür üzerinden erişebilirsiniz.

brochure

Odamız, üyesi İPEKYOLU Uluslararası Fuarcılık firmasının 13-15 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde 3. Uluslararası BEAUTYISTANBUL “Kozmetik, Güzellik, Kuaför, Temizlik ve Ev Bakım Ürünleri, Private Label, Ambalaj ve Ham Madde İhtisas” fuarını düzenlemekte olduğunu sizlere bildirir. Fuarın bir önceki 2021 edisyonunu 152 ülkeden 5.304 yabancı, 4.032 yerli satın almacı iş insanı ziyaret etmiş, 43 ülkeden 365 firma ise fuara stantlı katılımda bulunmuştur. Fuarla ilgili tüm bilgilere aşağıda yer alan linkten ulaşabilirsiniz. https://beautyistanbul.com/?gclid=EAIaIQobChMIk4jljb2V9wIVF TyRCh1ZRQWnEAAYAiAAEgLdTfD_BwE Bu yıl gerçekleşecek 3. BEAUTYISTANBUL fuarına 110 İtalyan firma katılım sağlayacaktır. Fuarı ziyaret etmek isteyen üyelerimizin Fuarlar Sorumlumuz Sibil CAN (sibil@cciist.com veya +90 212 244 22 68/119) ile iletişime geçmelerini rica ederiz.